Workshops and Demos (Tue, Dec 1)

  • 8:00 Registration Opens
  • 9:00-10:30 Workshop Sessions I
  • 10:30-11:00 Coffee Break
  • 11:00-12:30 Workshop Sessions II
  • 12:30-14:00 Lunch
  • 14:00-15:30 Workshop Sessions III
  • 15:30-16:00 Coffee Break
  • 16:00-17:30 Workshop Sessions IV
  • 17:30-18:00 RTSS@Work Presentations
  • 18:00-20:00 RTSS@Work Demos and Reception

Main conference (Wed-Fri Dec 2-4)

7:30 Registration Opens (Wed/Thu/Fri)

Day 1 (Wed Dec 2)

  • 8:15-8:30 Welcome
    • Chris Gill (Washington University in St. Louis), and Marco Caccamo (University of Illinois at Urbana-Champaign)
  • 8:30-9:00 AWARD SPEECH: “Scheduling Theory and Real-Time Systems
    • Sanjoy Baruah (University of North Carolina at Chapel Hill)
  • 9:00-10:00 Session 1: Scheduling Analysis I (Session chair: Albert Cheng)
    • Global Real-Time Semaphore Protocols: A Survey, Unified Analysis, and Comparison
      Maolin Yang, Alexander Wieder, Björn Brandenburg
    • A Quadratic-Time Response Time Upper Bound with a Tightness Property
      Enrico Bini, Andrea Parri, Giacomo Dossena
  • 10:00-10:30 Coffee Break
  • 10:30-12:00 Session 2: Cyber-Physical Systems I (Session chair: Taylor Johnson)
    • Distributed Deadline and Renewable Aware Electric Vehicle Demand Response in the Smart Grid
      Fanxin Kong and Xue Liu
    • Modeling and Scheduling of Large-Scale Batteries for Maximizing Performance
      Eugene Kim, Jinkyu Lee, Kang Shin
    • Co-Design of Anytime Computation and Robust Control
      Yash Vardhan Pant, Kartik Mohta, Houssam Abbas, Truong X. Nghiem, Joseph Devietti, Rahul Mangharam
  • 12:30-14:00 Lunch
  • 14:00-15:30 Session 3: HW-SW Integration and System Level Design (Session chair: Chang-Gun Lee)
    • Improved DRAM Timing Bounds for Real-Time DRAM Controllers with Read/Write Bundling
      Leonardo Ecco and Rolf Ernst
    • Modular Performance Analysis of Energy-Harvesting Real-Time Networked Systems
      Nan Guan, Mengying Zhao, Jason Xue, Yongpan Liu, Wang Yi
    • Platform-Specific Code Generation from Platform-Independent Timed Models
      BaekGyu Kim, Lu Feng, Oleg Sokolsky, Insup Lee
  • 15:30-16:00 Coffee Break
  • 16:00-17:30 Session 4: Scheduling Analysis II (Session chair: Enrico Bini)
    • Uniprocessor Feasibility of Sporadic Tasks Remains coNP-complete Under Bounded Utilization
      Pontus Ekberg and Wang Yi
    • Quantifying the Exact Sub-Optimality of Non-Preemptive Scheduling
      Robert Davis, Abhilash Thekkilakattil, Oliver Gettings, Radu Dobrin, Sasikumar Punnekkat
    • k2U: A General Framework from k-Point Effective Schedulability Analysis to Utilization-Based Tests
      Jian-Jia Chen, Wen-Hung Huang, Cong Liu
  • 17:30-19:30 Work-in-Progress Session and Posters


Day 2 (Thu Dec 3)

  • 9:00-10:00 KEYNOTE: “What kinds of deadline guarantees can be provided over an unreliable medium like wireless?”
    • P.R. Kumar (Texas A&M University)
  • 10:00-10:30 Coffee Break
  • 10:30-12:30 Session 5: Multiprocessor Scheduling (Session chair: Bjorn Andersson)
    • Optimal Real-Time Scheduling on Two-Type Heterogeneous Multicore Platforms
      Hoon Sung Chwa, Jaebaek Seo, Jinkyu Lee, Insik Shin
    • Response Time Analysis with Limited Carry-in for Global Earliest Deadline First Scheduling
      Youcheng Sun and Giuseppe Lipari
    • An Isolation Scheduling Model for Multicores
      Pengcheng Huang, Georgia Giannopoulou, Rehan Ahmed, Davide Basilio Bartolini, Lothar Thiele
    • Relaxing Resource-Sharing Constraints for Improved Hardware Management and Schedulability
      Bryan Ward
  • 12:30-14:00 Lunch
  • 14:00-15:30 Session 6: Wireless Sensor Networks (Session chair: Rahul Mangharam)
    • Schedulability Analysis under Graph Routing in WirelessHART Networks
      Abusayeed Saifullah, Dolvara Gunatilaka, Paras Tiwari, Mo Sha, Chenyang Lu, Bo Li, Chengjie Wu, Yixin Chen
    • Reverse Flooding: exploiting radio interference for efficient propagation delay compensation in WSN clock synchronization
      Federico Terraneo, Alberto Leva, Silvano Seva, Martina Maggio, Alessandro Vittorio Papadopoulos
    • Data Acquisition for Real-time Decision-making under Freshness Constraints
      Shaohan Hu, Shuochao Yao, Haiming Jin, Yiran Zhao, Yitao Hu, Xiaochen Liu, Nooreddin Naghibolhosseini, Shen Li, Akash Kapoor, William Dron, Lu Su, Amotz Bar-Noy, Pedro Szekely, Ramesh Govindan, Reginald Hobbs, Tarek Abdelzaher
  • 15:30-16:00 Coffee Break
  • 16:00-17:30 Session 7: Cyber-Physical Systems II (Session chair: Riccardo Bettati)
    • Periodically-Scheduled Controller Analysis using Hybrid Systems Reachability and Continuization
      Stanley Bak and Taylor T Johnson
    • Tradeoffs in Real-Time Robotic Task Design with Neuroevolution Learning for Imprecise Computation
      Pei-Chi Huang, Luis Sentis, Joel Lehman, Chien-Liang Fok, Al Mok, Risto Miikkulainen
    • Analyzing Real Time Embedded Control Systems Using Software Verification
      Parasara Sridhar Duggirala and Mahesh Viswanathan
  • 17:30-18:30 TC Meeting
  • 19:30-21:30 Banquet


Day 3 (Fri Dec 4)

  • 8:30-10:00 Session 8: Networks and Mobile Real-Time Applications (Session chair: Cong Liu)
    • Inter-Cell Channel Time-Slot Scheduling for Multichannel Multiradio Cellular Fieldbuses
      Aiping Tan, Qixin Wang, Nan Guan, Qingxu Deng, Xiaobo Sharon Hu
    • Q-offload: Quality Aware WiFi Offloading with Link Dynamics
      Yi Zhang, Jiliang Wang, Yuan He, Yanrong Kang, Bo Li, Yunhao Liu
    • When is CAN the Weakest Link? A Bound on Failures-In-Time in CAN-Based Real-Time Systems
      Arpan Gujarati and Björn Brandenburg
  • 10:00-10:30 Coffee Break
  • 10:30-12:30 Session 9: Systems (Session chair: Rob Davis)
    • Qduino: A Multithreaded Arduino System for Embedded Computing
      Zhuoqun Cheng, Ye Li, Richard West
    • Supporting Real-Time Computer Vision Workloads using OpenVX on Multicore+GPU Platforms
      Glenn Elliott, Kecheng Yang, Jim Anderson
    • SounDroid: Supporting Real-Time Sound Applications on Commodity Mobile Devices
      Hyosu Kim, SangJeong Lee, Wookhyun Han, Daehyeok Kim, Insik Shin
    • Reducing the Implementation Overheads of IPCP and DFP
      Alan Burns, Neil Audsley, Hesham Almatary
  • 12:30-14:00 Lunch
  • 14:00-15:30 Session 10: Mixed-Criticality (Session chair: Alan Burns)
    • Cache Sharing and Isolation Tradeoffs in Multicore Mixed-Criticality Systems
      Micaiah Chisholm, Bryan Ward, Namhoon Kim, Jim Anderson
    • Dynamic Control for Mixed-Critical Networks-On-Chip.
      Adam Kostrzewa, Selma Saidi, Rolf Ernst
    • MC-Fluid: simplified and optimally quantified
      Sanjoy Baruah, Arvind Easwaran, Zhishan Guo
  • 15:30-16:00 Coffee Break
  • 16:00-17:30 Session 11: Execution Time Analysis (Session chair: Peter Puschner)
    • EPC: Extended Path Coverage for Measurement-based Probabilistic Timing Analysis
      Marco Ziccardi, Enrico Mezzetti, Tullio Vardanega, Jaume Abella, Francisco Cazorla
    • Precise Multi-Level Inclusive Cache Analysis for WCET Estimation
      Zhenkai Zhang and Xenofon Koutsoukos
    • Static Probabilistic Timing Analysis for Multi-path Programs
      Benjamin Lesage, David Griffin, Sebastian Altmeyer, Robert Davis